Jak stát prosí podnikatele o pomoc.

Podnikání v ČR je pro mnohé podnikatele, po letech, černou můrou dne, kdy se rozhodl zahájit podnikání.

Sleduji vývoj v naší vlasti od dob, kdy se otevřela opona k možnosti získání nádherných až obrovských zisků, možnost skvělých podnikatelských aktivit, nabytí velkých nemovitostí, prožití luxusních dovolených na nádherných lodích s babami jako večerní červánky, s vesele pracujícími lidmi, které odměníte za jejich obětavou práci tak, že jim to bude bohatě stačit na překrásný život v kapitalismu, s měsíčními dovolenými, se spoustou volných svátků, ae zajištěným plným zdravotnictvím, kde platí jak jemu tak mně, a nakonec s tím, že půjdou do důchodu ne v 60 letech, ale o dost dřív.

Sliby a možnosti, které vzaly za dvacet za své, si mnozí podnikatelé, kteří zkrachovali s ohromnými dluhy, nejen vůči věřitelům, ale hlavně vůči státu, nedají zarámovat mezi šťastné dny svého života.

Mnozí z nich neznají slovo zisk tak, jak jen málo těch, kteří utekli, tunelovali, anebo jinak nepoctivě vydělali své peníze. Znají slova jako je úvěr na záchranu firmy, penále od pojišťoven, problémy s neplatiči, dokonce i státní zakázky mají půlroční zpoždění při doplácení státních zakázek! Dále slova jako úroky za pozdní úhrady DPH, pokuty za nedodržení termínů za dodané podklady jakékoli, pokuty za nedodržení statutu při podnikání, tj. metrologii, hygienu, BP a bůh ví čím ještě.

Mnozí z nich neznají slovo „dovolená“ již několik let. Perou se s pracovníky, aby něco dělali pořádně, včas, poctivě, aby vyplňovali prac. dobu, udržovali prac. morálku, chodili včas do práce atd. atd.. O předčasném odchodu si dnes mohou jen zdát, a to nejen oni, ale i ostatní pracující tohoto státu. Státní dluh vesele narůstá, bez možnosti do toho zasáhnout. Zkuste však jako podnikatel, žít několik let po sobě ve ztrátě, jestli to dokážete!

No a přijde krize! Vláda se třese o hlasy národa, třese se o příjmy, které jí mají zabezpečit chod státu, naslibované rozdávání všude, kde to naslibovali, ale hlavně do vlastních kapes, o to je třes asi největší.

Takže po dvaceti letech cesty vzhůru, přichází pád. Kdopak nám asi pomůže? Státní instituce? Ale kdeže, to musí být někdo, kdo chce pracovat, kdo platí dvacet let daně, nemá úlevy, žebrá po státních orgánech za vše, za co se musí platit, aby jim dal někdo nějakou úlevu. Tady všude panuje podezření, že je to právě podnikatel, který chce ještě pracovat a dokonce je za to dlouhá léta obvinován, jak je to v rétorice tohoto národa mnohdy prezentováno. No jó, podnikatel! Ten se má! Za každou špatnou práci mohou jen podnikatelé. Nemluvím o těch, co jsou zločinečtí již od narození a dělají ostudu těm slušným.  No, a  není to také i mezi normálními lidmi, že nejsou pořád nejlepší.

Prostě najednou si někdo vzpomene, že je tu určitá odrůda lidí, kteří se snaží tento stát držet i přes jeho záporný vztah k těmto lidem. Najednou si vláda vzpomene, kdože jsou ti lidé, kterým nedávali žádné daňové úlevy, kteří vše museli naplno zaplatit a ač byli domorodci, kteří zaměstnávají 1,5mil lidí, holt jen po deseti, po dvaceti lidech, ale ta síla na konci, to je číslo! Holt neuměli zaměstnat 3000 lidí, aby jim vláda vlezla tam, kam leze těmto gigantům, kteří jsou tak bohatí, že by si to mohli dovolit vše zaplatit. Takže zaplatit nošovickému obru 600mil. kč za pozemky a předat jim to za 1€ je jen vrchol blaha co může podnikatel vidět v novinách jako újmu na sobě.

Nicméně vláda si vzpomněla a to jí patří všechna čest, že se najednou hodlá věnovat těmto lidem. Vzala to za správný konec, DPH za nákup nového auta je přeci jen boom! To se to podnikání ihned pěkně rozjede. Sice na hlavu už máme každý dvě auta, takže si koupíme třetí a co za půl roku. Roztočíme peníze pro automobilky a co podnikatelé? Co obyčejní lidé? Kde mají ti nějakou úlevu!

Nebylo by lepší zlevnit DPH na jídle, ať si ho chudí mohou dovolit nakoupit? Nechci být populistický, ale i pro podnikatele by bylo lepší vymyslet něco jiného, než nákup každého půl roku nový vůz.

Možná až zase vyleze ministr financí, že by bylo dobré pro tento stát, že si půjčí od lidí, kteří mají něco našetřeno, a nehospodařili jako on, i když se bude vymlouvat, že dluhy zdědil, tak až si ty dluhopisy vytiskne, tak ať je prodá automobilkám a bankám! Chci vidět, jak se na to budou tvářit, hlavně teď, když slyším, že zaměstnancům zase přidávají. Zatímco podnikatelům, kdejaký ekonom radí snižte mzdy, snižte náklady. Můžete jim poradit jak, když např. státní firma v soukromých rukou ČEZ naopak energii zdražila?

To vážně si myslíte „vy cynici“, že jsou podnikatelé takový idioti? Asi ano, drobní podnikatelé jsou tu od toho, aby se do nich kopalo a vykopalo se z nich co nejvíce na daních. Tento národ si jich stejně neváží, je to hluboce zakořeněné v lidech, a páni politici tomu dál přihrávají… , ale to krásné slovo „ Zaplať daně“, ještě pořád funguje.

One thought to “Blog 14 – jak stát prosí podnikatele o pomoc”

  1. Dobrý den pane Veverka,

    teď jsem dočetl , a jediné co mne teď napadá krom toho , že jsem z těchto řádek smutný a opravdu velmi nasra.. je , že tyto slova TESAT DO KAMENE.
    No a to je bohužel asi taky jediné co se dá dělat. Vážně smutné.

    Pavel Jašek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *